Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » ATKEV. » Abdullah Gül ve İlham Aliyev’den kardeşlik vurgusu
Abdullah Gül ve İlham Aliyev’den kardeşlik vurgusu

Abdullah Gül ve İlham Aliyev’den kardeşlik vurgusu

12 Kasım 2013

İha.com.tr

 

Abdullah Gül ve İlham Aliyev’den kardeşlik vurgusu

 

 bhg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 hy5t5

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Azerbaycan’la dostluk, kardeşlik ve iyi komşuluk ilişkilerimizin en güçlü şekilde devamına büyük önem veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşliğin ötesinde olduğunu söyledi Cumhurbaşkanı Gül’ün Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, Aliyev’in devlet başkanı seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptığını hatırlatarak, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşliğin ötesinde olduğunu söyledi. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını belirten Gül, “İkili ilişkilerimizde çok önemli büyük projeler, gaz, enerji ilişkilerini gözden geçirdik. Ayrıca bölge meselesi olarak Azerbaycan’ın milli meselesi, bizim de milli mesele olarak baktığımız Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve işgal altındaki topraklarının kurtarılmasını ele aldık” dedi. Karşılıklı yatırımlara önem verdiklerini kaydeden Gül, ilişkilerin güçlenmesi ve gelişmesi için sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.

İLHAM ALİYEV

Aliyev ise, Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği başarılardan bahsederek, “Ülkeniz dünya liginde büyük güç merkezine çevrilmiştir. Türkiye ne kadar güçlü olursa, Azerbaycan da o kadar güçlü olacaktır” şeklinde konuştu. Her iki ülke ilişkilerinin müttefiklik konumunda olduğunu söyleyen Aliyev, “Türkiye ve Azerbaycan dünya liginde birbirine en sık bağlı olan ülkelerdir. Bizde olan karşılıklı anlaşma, birbirine destek çok karakteristiktir” diye konuştu.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışma konusunu da ele aldıklarını ifade eden Aliyev, “Türkiye Devleti’ne adaletli davrandığı için minnettarlığımı bildirdim. Türkiye bu meselede her zaman bizim yanımızdadır. Adaletin, hakkın yanındadır” dedi.

Azeri yatırımlarının 15-17 milyar dolar olduğunu ve iş adamları arasındaki ilişkileri desteklediklerini belirten Aliyev, Türkiye ziyaretinin artık anane olduğunu da kaydetti.Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, Aliyev’e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nı takdim ederken, Aliyev de Haydar Aliyev Nişanı’nı Gül’e takdim etti. Türk ve Azeri milli marşlarının çalınmasıyla başlayan devlet nişanı tevcih törenine, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’in eşi Mihriban Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve diğer yetkililer katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, Aliyev’e en yüksek nişanı takdim etmekten onur duyduğunu belirterek, nişanın iki ülke arasındaki dostluk bağlarının pekiştirilmesi ve güçlendirilmesi için Aliyev’e en içten takdirlerin ifadesi olduğunu söyledi. Gül, “Azerbaycan’la dostluk, kardeşlik ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanan ilişkilerimizin en güçlü şekilde devamına büyük önem veriyoruz. Küresel ve bölgesel çalkantıların sürdüğü bir dönemde Azerbaycan’ı güvenli limanlara taşıyacak bir liderin mevcudiyeti ilişkilerimizin geleceğinin teminatıdır” dedi.

“ONUR DUYUYORUM”

İki ülke ilişkilerinin büyük projelerle gelişmeye devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum projelerine Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Trans Anadolu boru hatlarını süratle tamamlayarak yeni başarı hikayeleri ilave etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aliyev’in göreve geldikten sonra iki ülke ilişkilerinde müstesna bir yer edindiğini vurgulayan Gül, “Ülkelerimizin ortak menfaatleri doğrultusunda gösterdiğiniz liderlik dolayısıyla zatı devletlerine Türk milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin ihdas ettiği en yüksek nişan olan devlet nişanını takdim etmekten onur duyuyorum. Büyük bir şerefle taşıyacağım Haydar Aliyev Nişanı’nın tarafıma tevdi edilmesi dolayısıyla şahsınızda tüm Azerbaycan halkına en samimi duygularımla teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Aliyev ise, Türkiye ile Azerbaycan dostluğu için var gücüyle çalışacağını söyleyerek, Türkiye ile Azerbaycan’ı tarihin, etnik köklerin, medeniyetin, siyasi ve iktisadi ilişkilerin birleştirdiğini kaydetti. Aliyev, “Türkiye bizim için en yakın dost, kardeş, müttefik ülkedir. Bu müttefiklik son yollarda yeni bir aşamaya gelmiştir. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ülkelerimiz, bölgemiz için önemli bir duraktır. İcra ettiğimiz siyasi, iktisadi, enerji ilişkileri bizi daha da birleştirmektedir” dedi. Aliyev, Türkiye’nin güçlenmesi ile Azerbaycan’ın da rahat olacağını kaydederek,”Biz seviniriz ki Türkiye buhranlı yıllarda siyasi ve iktisadi şahitliği sağlamış, Türkiye ekonomisi uğurla inkişaf ediyor” dedi.

AHMET UMUR ÖZTÜRK
ANKARA

 

Hakkında admin

Yoruma kapalı.

X