Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » ATKEV. » ETKİNLİKLER » Hüseyin Cavit-Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen törenlerle anıldı..
Hüseyin Cavit-Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen törenlerle anıldı..

Hüseyin Cavit-Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen törenlerle anıldı..

ATKEV kültürel faaliyetlerinden birini daha gerçekleştirdi. Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen Hüseyin Cavid etkinliklerinde Türksoy ve Turan Cavid Kadın Merkezi ile birlikte hareket eden ATKEV bu etkinliklerde aktif rol aldı.

Doğumunun 130. yıl dönümünde Azerbaycan halkının yetiştirdiği ünlü şair ve oyun yazarı Hüseyin Cavid, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen TÜRKSOY etkinlikleri ile anıldı.

İlk etkinlik, 24 Aralık 2012 tarihinde TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Azerbaycan Cumhuriyeti Nahçıvan Muhtar Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşarı Muhammed Hasanov ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı’nın katılımlarıyla gerçekleşti. İkinci etkinlik ise 26 Aralık 2012 tarihinde Hüseyin Cavidin 1906-1909 yılları arasında eğitim aldığı, İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Mustafa Özkan’ın ev sahipliğini yaptığı etkinlikte, Azerbaycan ve Türkiye’den değerli akademisyenlerin katılımıyla Hüseyin Cavid konulu bir panel ve Hüseyin Cavid’in hayatını konu alan bir film gösterimi yapıldı. Aynı akşam Hüsyin Cavid’in “İblis” adlı oyunu, Azerbaycan’dan davet edilen tiyatro grubu tarafından başarıyla sergilendi.

Etkinliklerde ayrıca, Azerbaycan devlet sanatçısı Eyyub Yagubov ve solist Vagif Asadov tarafından Hüseyin Cavid şiirleri ve şiirlerinden bestelenmiş şarkılar dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Hakkında admin

Yoruma kapalı.

X